Připravte si lyže na parádní jízdu
Chcete mít ten nejlepší zážitek z jízdy na lyžích? Pak se musíte o svoje dvě prkýnka dobře starat. A nejde jen o běžnou údržbu. Pokud si chcete jízdu na lyžích opravdu užít, neváhejte je dát čas od času do profesionálního servisu. Na svahu to pak bude úplně o něčem jiném.
Nejen, že vás budou lyže dokonale poslouchat, pravidelný servis také prokazatelně prodlužuje jejich životnost.
- Kdy dát lyže do servisu?
- Jak poznám, že lyže potřebují do servisu?
- Jak se mám starat o své lyže?
- Co vám náš servis lyží nabízí?
Kdy dát lyže do servisu?
Důležitá je především pravidelná údržba. Lyže i snowboardy by měli být servisovány pravidelně, ne až ve chvíli, kdy nastane problém v podobě podkluzujících hran na zledovatělé sjezdovce, lepícího se sněhu na skluznici, případně s nepasující botou do vázání.
Zcela zásadní je připravit lyže i snowboard před sezónou a to nejlépe po ukončení předchozí sezóny. Hrany a skluznice tak budou nakonzervovány voskem přes letní období, skluznice nedegraduje a hrany nezreziví. Pokud tak neučiníte, může se stát, že skluznice bude bez vosku bledá a suchá s fleky od zaschlé silniční soli a hrany budou po celé délce rezavé, místy s hloubkovou korozí. A toto způsobí jenom dojezd k autu na zasolené parkoviště, a pak odložení mokrých lyží na léto do sklepa.
Kromě odborného servisu hran a skluznice nechte před sezónou zkontrolovat a seřídit také vázání s odpovídající lyžařskou botou. Neplatí, že si koupíte stejnou velikost lyžáků a můžete naskočit do lyží s tím, že je vše seřízeno z minula. Vázání u sjezdových lyží je třeba seřídit jednou ročně, což doporučují i výrobci vázání. Kontrolu vázání a jeho seřízení je nejlépe provést před sezónou, vždy když dojde k výměně sjezdových bot nebo při změně majitele lyží.
Jak poznám, že lyže potřebují do servisu?
Další servis by měl následovat v následujících případech:
- lyže na zledovatělém sněhu při postavení na hranu podkluzují
- ztrácíte nad lyžemi kontrolu
- lepí se vám sníh na skluznici
- lyže zadrhávají
- jedou pomaleji než ostatním
- skluznice lyží je poškrábaná a od hran začíná být světlejší
Interval pro další servis vždy záleží na intenzitě lyžování a kvalitě sněhu (kameny a hlína ve sněhu, přírodní či technický sníh). Obecně lze říci, že po sedmi dnech intenzívního lyžování potřebují vaše lyže celkový servis.
Jak se mám starat o své lyže?
Kromě zajištění odborné prohlídky v lyžařském servisu, byste o své lyže měli pečovat v průběhu lyžařské sezóny.
Jako první předpoklad pro zachování ostrých hran a kvalitně připravených lyží je jízda na lyžích jen po sněhu, rozhodně se vyhněte dojezdům na parkoviště po poštěrkované a nasolené silnici.
V případě, že se lyže se solí přeci jenom potkají (např. při jízdě autem s lyžemi na střeše bez boxu), je třeba lyže řádně otřít a vysušit. Vysušení je na místě, i když nedošlo ke kontaktu se solí. Mokré hrany ve vlhkém prostředí též začnou rezivět.
Co vám náš servis lyží nabízí?
V našem lyžařském servisu vám zajistíme veškeré potřebné servisní úkony na lyžích, běžeckých lyžích a snowboardech za přijatelné ceny. Provádíme montáže vázání a jejich seřízení s vystavením potvrzení, opravy sjezdových a běžeckých holí a poradíme si i s poškozenou nebo rozlepenou lyží. Veškeré servisní úkony provádí vyškolení servisní technici na profesionálních strojích švýcarské značky Montana.