Podle čeho vybírat správné boty

Schválně se zamyslete, podle čeho si vybíráte boty pro běžné chození? Je to velikost, pohodlí a samozřejmě vzhled. Je to tak? Ale co když budete vybírat boty, ve kterých máte ujít 25km? Víte, jak si je vybrat? Nevíte? To nevadí, od toho jsme tady, abychom vám poradili.

Turistické boty zahrnují následující kategorie:

Jednotlivé typy bot jsou určené do odlišných podmínek. Volba správného typu boty je tedy jedním z prvních kritérií, které byste měli při výběru turistických bot uvážit. Níže vám popíšeme základní charakteristiky uvedených typů bot a terén, do kterého se hodí.

Turistické sandály

Image 1

Turistické sandály lze v letních měsících používat jako „plnohodnotnou“ obuv do nenáročného terénu nebo jako druhou obuv na přezutí při delších přechodech. Vhodnou variantou pro turisty jsou sandály s plnou špičkou, která chrání nohu před poraněním. Tento typ boty lze mj. doporučit např. pro pohyb v řece a pro jiné vodní sporty. Námi ozkoušené značky těchto bot jsou KEEN a SALOMON.

Účel sandálů je předurčen materiálem jejich pásků. Outdoorové sandály obvykle mají pásky textilní, mohou být podložené neoprenem nebo gumovým materiálem. Pořídit lze i kožené sandály, avšak kůže je náchylnější na poškrábání, tyto boty lze doporučit spíše pro pohyb ve městě.

Outdoorové boty (lehké sportovní boty, běžecké boty)

Image 2

Lehké sportovní boty jsou vhodné pro běh, chůzi po zpevněných i nezpevněných cestách, jízdu na kole apod. V této kategorii se také můžete setkat s pojmem trailová obuv (z angličtiny trail – cesta, stezka, pěšina).

Určujícím faktorem, jak vybrat turistickou obuv této kategorie, je převažující účel užití, neboť boty této kategorie mohou mít velmi odlišné vlastnosti.

U běžeckých bot jsou důležitými parametry váha, odpružení a tlumení. Rozlišuje se zde podtyp bot závodních, terénních a silničních. Jednotlivé kategorie se liší mírou odpružení a tlumení. Novinkou jsou minimalistické boty bez odpružení INOV-8.

Nízké trekkingové boty

Image 3

Tyto boty ve srovnání s klasickými kotníkovými pohorkami nedrží tak pevně na noze, jsou proto určeny spíše pro pohyb ve městě či v lehčím terénu po pevnějších cestách. Výhodou oproti kotníkovým pohorkám je nižší hmotnost, větší prodyšnost a snadnější nazouvání. Můžeme Vám doporučit značku obuvi GRISPORT nebo Salomon.

Důležitým kritériem, jak vybrat trekovou obuv této kategorie, je materiál, z jakého jsou boty vyrobeny. Nízké trekové boty se zpravidla vyrábějí ze stejných materiálů jako obuv kotníková.

Pohorky

Image 4

Pohorkami rozumíme kotníkovou turistickou obuv. Dostupné jsou různé typy pohorek:

  • trekové pohorky vhodné pro obdobný terén jako nízké turistické boty
  • pevné pohorky, které lépe fixují kotník a jsou vhodnější pro středně náročnou horskou turistiku
  • boty uzpůsobené do náročnějších terénů a na horské lezení (Nejsou vhodné pro delší chůzi po silnici či pevných lesních cestách, neboť jsou velmi tvrdé. Lze na ně připnout mačky s poloautomatickým zapínáním.)
  • pohorky určené pro chůzi po sněhu a po ledovci s užitím maček (Jedná se o boty s pevnou podrážkou, často vyztuženou železem, jejichž konstrukce umožňuje připnutí rámových maček.)

Základními materiály, které se používají k výrobě pohorek, jsou kůže, textil a membrána. V zásadě lze zakoupit buď boty celokožené, boty s membránou v kombinaci kůže-textil nebo zvenku kožené.

Celokožené pohorky

Celokožené boty jsou náročnější na údržbu a ve srovnání s membránou a textilem mají větší hmotnost. Nevýhodou je také jejich menší prodyšnost a v neposlední řadě i vyšší cena. Výhodou je, že celokožená bota lépe drží na noze, která se při správně vybrané velikosti prakticky v botě nehne.

Izolační vlastnosti celokožené obuvi jsou lepší, bota má zpravidla i delší životnost a je mechanicky odolnější než textilní materiál. Je nutné je pravidelně vysoušet. Voda v mokré kůži se chová jako teplotní vodič a snadno převádí zimu do bot. Schnou také déle než boty vyrobené v kombinaci s textilem.

Obuv z kombinovaného materiálu textil-kůže

Tento typ pohorek je doplněn o různé typy membrán (Gore-tex, Sympatex aj.) a je výrazně lehčí i prodyšnější. V porovnání s celokoženou variantou má však kratší životnost, která je omezena zejména životností membrány. Boty z kombinovaných materiálů vyžadují častější impregnaci. Obecně je lze doporučit spíše do méně náročných podmínek a teplejších měsíců.

V náročnějším terénu a v zimním období lépe obstojí obuv celokožená.

Skelety

Image 5

Skelety jsou plastové skořepinové horské boty. Tento typ obuvi je určen výhradně pro horolezectví ve sněhu a ledu v extrémních podmínkách. Bota je tvořena pevnou plastovou skořepinou, která nepropouští chlad a vlhkost a vnitřní vyjímatelnou botou (papučí). Hovoří se též o tzv. duplexech – dvojitých botách.

Faktor zajištění tepla a sucha v extrémních klimatických podmínkách je zde upřednostňován před pohodlím.

Další důležité vlastnosti turistických bot

Image 6

Podrážka

Podrážky turistických bot se nejčastěji vyrábějí z Vibramu a Contagripu. Tyto materiály velmi kvalitně pohlcují nárazy a umožňují pevnou oporu proti sklouznutí boty.

Dostupné jsou samozřejmě i boty s jinými druhy podrážek, vždy je však dobré věnovat tuhosti podrážky pozornost, orientačně alespoň tak, že se pokusíte ohnout najednou špičku a patu nahoru směrem k sobě – čím menší ohnutí bota dovolí, tím lepší tuhost. Kvalitní podrážka s protiskluzovou úpravou předpokládá dobrou stabilitu v terénu.

Podrážka může být lepená z jednoho nebo více kusů. Nevýhodou podrážek složených z více kusů je nemožnost je v budoucnu v případě potřeby vyměnit.

Lepenou podrážku z jednoho kusu lze oproti předchozí variantě strhnout a botu znovu podrazit.

Gumová obsázka

U některých turistických bot bývá špička chráněna gumou (případně je guma doplněna podél celé boty). Guma zvyšuje nepromokavost obuvi v jejích nejvíce exponovaných částech, chrání botu před okopáním a zvyšuje tak její celkovou životnost. Bohužel nevýhodou je snížená prodyšnost.

Upínací systém - zavazování

Rovněž kvalitní upínací systém boty je základem bezproblémové cesty. Většina bot se upevňuje pomocí tkaniček případně rychlošněrovadla Quicklace od Salomonu. U vyšších typů obuvi jsou pak vhodným doplněním kovové úchytky v horní části boty, které zajistí lepší možnost utažení boty.

Faktory ovlivňující výběr obuvi

Předně je nezbytné zvážit účel užití boty a dle toho vybírat v příslušné kategorii turistických bot. Uvažte, v jakém terénu se budete pohybovat a v jakých klimatických podmínkách. Významným faktorem jsou také zkušenosti a zdatnost uživatele.

Je dobré si předem stanovit přibližný finanční limit a vybírat v nabídce bot vámi zvolené cenové kategorii, neboť rozptyl cen turistické obuvi je značný.

V tomto ohledu je samozřejmě nutné přihlédnout i k věku uživatele. Tedy k tomu, zda předpokládáte, že vám boty budou sloužit mnoho let, či je budete muset za rok vyměnit za větší. V rámci vámi zvoleného typu bot a cenové kategorie je následně třeba uvážit vlastnosti konkrétní boty (materiál, hmotnost, voděodolnost, možnost připnutí maček apod.) – viz výše.

Značka obuvi je rovněž nezanedbatelným faktorem výběru, protože mnohaleté zkušenosti s výrobou a konstrukcí bot by měly být vodítkem při výběru. V tomto směru můžete dát na doporučení přátel, vlastní zkušenosti, využít recenze na internetu a nakupovat ve specializovaných obchodech. My vám můžeme doporučit všechny značky, které najdete v našem obchodě, díky vlastním zkušenostem i zkušenostem našich zákazníků. Především pak značky: SALOMON, AKU, GRISPORT a KEEN.

Jak si teda vybrat boty?

Turistické boty jsou jednou z nejdůležitějších součástí základního vybavení nejen pro turistiku, ale často i pro běžné každodenní nošení. Jejich výběru bychom proto měli věnovat dostatek času a pozornosti.

Kromě uvážení všech výše uvedených faktorů je při koupi také nezbytné správné vyzkoušení obuvi a následně její dostatečné prošlápnutí.

Kvalitní, správně vybraná obuv nám může při dobré údržbě sloužit řadu let nebo i po celý život.