Připravte si lyže na parádní jízdu

Připravte si lyže na parádní jízdu

Chcete mít ten nejlepší zážitek z jízdy na lyžích? Pak se musíte o svoje dvě prkýnka dobře starat. A nejde jen o běžnou údržbu. Pokud si chcete jízdu na lyžích opravdu užít, neváhejte je dát čas od času do profesionálního servisu. Na svahu to pak bude úplně o něčem jiném.

Nejen, že vás budou lyže dokonale poslouchat, pravidelný servis také prokazatelně prodlužuje jejich životnost.

Pravidelný servis lyží je důležitý!

Kdy dát lyže do servisu?

Důležitá je především pravidelná údržba. Lyže i snowboardy by měli být servisovány pravidelně, ne až ve chvíli, kdy nastane problém v podobě podkluzujících hran na zledovatělé sjezdovce, lepícího se sněhu na skluznici, případně s nepasující botou do vázání.

Zcela zásadní je připravit lyže i snowboard před sezónou a to nejlépe po ukončení předchozí sezóny. Hrany a skluznice tak budou nakonzervovány voskem přes letní období, skluznice nedegraduje a hrany nezreziví. Pokud tak neučiníte, může se stát, že skluznice bude bez vosku bledá a suchá s fleky od zaschlé silniční soli a hrany budou po celé délce rezavé, místy s hloubkovou korozí. A toto způsobí jenom dojezd k autu na zasolené parkoviště, a pak odložení mokrých lyží na léto do sklepa.

Kromě odborného servisu hran a skluznice nechte před sezónou zkontrolovat a seřídit také vázání s odpovídající lyžařskou botou. Neplatí, že si koupíte stejnou velikost lyžáků a můžete naskočit do lyží s tím, že je vše seřízeno z minula. Vázání u sjezdových lyží je třeba seřídit jednou ročně, což doporučují i výrobci vázání. Kontrolu vázání a jeho seřízení je nejlépe provést před sezónou, vždy když dojde k výměně sjezdových bot nebo při změně majitele lyží.

Jak poznám, že lyže potřebují do servisu?

Další servis by měl následovat v následujících případech:

  • lyže na zledovatělém sněhu při postavení na hranu podkluzují
  • ztrácíte nad lyžemi kontrolu
  • lepí se vám sníh na skluznici
  • lyže zadrhávají
  • jedou pomaleji než ostatním
  • skluznice lyží je poškrábaná a od hran začíná být světlejší

Interval pro další servis vždy záleží na intenzitě lyžování a kvalitě sněhu (kameny a hlína ve sněhu, přírodní či technický sníh). Obecně lze říci, že po sedmi dnech intenzívního lyžování potřebují vaše lyže celkový servis.

Staré lyže.

Jak se mám starat o své lyže?

Kromě zajištění odborné prohlídky v lyžařském servisu, byste o své lyže měli pečovat v průběhu lyžařské sezóny.

Jako první předpoklad pro zachování ostrých hran a kvalitně připravených lyží je jízda na lyžích jen po sněhu, rozhodně se vyhněte dojezdům na parkoviště po poštěrkované a nasolené silnici.

V případě, že se lyže se solí přeci jenom potkají (např. při jízdě autem s lyžemi na střeše bez boxu), je třeba lyže řádně otřít a vysušit. Vysušení je na místě, i když nedošlo ke kontaktu se solí. Mokré hrany ve vlhkém prostředí též začnou rezivět.

Co vám náš servis lyží nabízí?

V našem lyžařském servisu vám zajistíme veškeré potřebné servisní úkony na lyžích, běžeckých lyžích a snowboardech za přijatelné ceny. Provádíme montáže vázání a jejich seřízení s vystavením potvrzení, opravy sjezdových a běžeckých holí a poradíme si i s poškozenou nebo rozlepenou lyží. Veškeré servisní úkony provádí vyškolení servisní technici na profesionálních strojích švýcarské značky Montana.