Proč nosit funkční termoprádlo? A jak ho vybrat?

Funkční prádlo, pro chladné období též označované jako termoprádlo, je nezbytnou součástí většiny sportovních aktivit. V našem článku se dozvíte, jak termoprádlo funguje a na co se zaměřit při jeho výběru.

Funkce termoprádla aneb proč jej nosit?

Při všech sportovních aktivitách, i těch méně náročných, se lidské tělo potí. Jedná se o přirozenou funkci těla, která zabraňuje přehřátí organizmu. Vhodě zvolené funkční prádlo zajistí, aby se pot odvedl od těla co nejrychleji. Tělo tak díky němu zůstává v teple a suchu.

6 důvodů, proč nosit termoprádlo

  • Snadno odvede pot z pokožky dále do vzduchu
  • V létě zabraňuje přehřátí, v zimě zůstanete v teple
  • Termoprádlo rychle schne
  • Neomezuje vás v pohybu
  • Namočením či zvlhnutím prádla nedochází k téměř žádnému navýšení jeho hmotnosti
  • Termoprádlo na těle nestudí
Image 1

Funkční vs. bavlněné oblečení

Zásadní funkcí termoprádla je jeho prodyšnost, tzv. “knotový efekt”. Funkční materiály zajistí, že se pot rozloží do větší plochy oblečení, čímž rychleji uschne. Materiál tak vlhkost nenasaje do sebe, ale nechá ji přecházet do dalších vrstev oblečení a následně do vzduchu.

Klasické bavlněné oblečení tuto funkci nemá. Vlhkost vsákne do sebe a trvá dlouhou dobu, než uschne. Pot z těla není odváděn správným způsobem, což může mít za následek nepříjemné zdravotní komplikace, pocit chladu i vyšší váhu oblečení.

Vrstvení funkčního oblečení

Pro zajištění správné funkce oblečení, je nutné dodržovat princip vrstvení. Funkční oblečení rozdělujeme do tří skupin (vrstev), z nichž každá má jiný účel a vlastnosti.

  • základní (transportní) vrstva má za úkol odvádět vlhkost (pot) od těla. Jedná se o první vrstvu oblečení, která je v přímém kontaktu s kůží a musí ji těsně obepínat. Tuto vrstvu tvoří funkční trička, tílka, ponožky, podprsenky, spodky či legíny.
  • prostřední (termoizolační) vrstva chrání tělo před vnějším chladem. Tato vrstva izoluje (nepouští ven) tělem vytvářené teplo a zároveň zabraňuje pronikání studeného vzduchu na tělo. Termoizloační vrstva též splňuje i knotový efekt, kdy odvádí vlhkost do dalších vrstev. Do prostřední vrstvy řadíme roláky, mikiny, tepláky atd.
  • svrchní (ochranná) vrstva chrání tělo před nepřiznívými vlivy počasí. Tato vrstva by měla být nepromokavá a větruodolná. Důležitá však je prodyšnost této vrstvy, která zamezí hromadění vlhkosti zevnitř v izolačních vstvách. Tuto vrstvu tvoří bundy, svrchní kalhoty či vesty.

Aby byla zachována správná funkce všech vrstev oblečení, nesmí být žádná z vrstev narušena oblečením z nefunkčních materiálů. Pokud budeme mít první vrstvu funkční a vezmeme si na ní bavlněnou mikinu, bude narušena funkce materiálů neboť se veškerá vlhkost bude srážet právě v mikině.

Image 2

Jak vybrat termoprádlo?

Níže vám poradíme, na co se zaměřit pří výběru termoprádla. Konkrétně se zaměříme na výběr první, spodní vrstvy oblečení.

Účel využití funkčního prádla

Když nakupujeme funkční prádlo, měli bychom zvážit, na jaké aktivity jej budeme využívat. Zde existuje několik druhů prádla speciálně upravených pro různé sporty. Například pro cyklistiku je vhodné lehké oblečení s rychlým odvodem vlhkosti. Pro sjezdové lyžování je naopak hlavním účelem udržet tělesné teplo.

Cílem je vždy dosáhnout kompromisu mezi rychlostí odvodu vlhkosti a udržením tepla. Většinu funkčního prádla je však možné použít na více aktivit.

Zaměřit bychom se měli i na to, v jakých klimatických podmínkách budeme prádlo používat i jak často a dlouho jej budeme nosit. Můžeme vybírat z lehkého letního prádla či naopak zimního termoprádla s vyšší hřejivostí. Pokud prádlo budeme využívat celoročně, je možné zakoupit i univerzální oblečení. Zároveň je například zbytečné příplácet si za speciální úpravu funkčního prádla proti zápachu, když jej budeme používat jen občas a na krátkou dobu.

Výběr velikosti termoprádla

Aby spodní termoprádlo správně odvádělo pot od těla, mělo by všude obepínat pokožku. Nesmí však obepínat tolik, aby vás škrtilo. Ideální tedy je si prádlo před nákupem vyzkoušet.

Image 3

Materiál termoprádla

Podle použitého materiálu rozlišujeme termoprádlo syntetické nebo z přírodních materiálů.

Syntetické prádlo se nejčastěji vyrábí z polyesteru (PES) a polypropylenu (POP).

Polyester vydrží vyšší teploty, rychle schne a dobře odvádí teplo, takže je vhodný spíše do teplého počasí. Vlastností polyesteru je i jeho snadné povrchové barvení.

Polypropylen má lepší tepelněizolační vlastnosti, takže se hodí i do chladnějšího počasí. Má poměrně vysokou odolnost vláken proti plísním a bakteriím a oproti polyesteru se snadněji pere. Navíc jsou jednotlivá vlákna přibližně 2x lehčí než v případě polyestrových materiálů.

Z přírodních materiálů se nejčastěji využívá vlna či bambusové vlákno. Výhodou přírodních materiálů je jeho přirozená antibakteriálnost. Prádlo tedy nezapáchá i po několikadenním nošení. Nevýhodou však může být nižší odolnost (životnost) těchto materiálů oproti těm syntetickým.

Vlněné termporádlo se nejčastěji vyrábí z ovčí vlny merino. Ovčí vlna dokáže hřát, ikdyž je mokrá. Díky vysokým termoizolačním schopnostem je vhodná především do chladnějšího počasí.

Na trhu najdeme i prádlo, které je vyrobeno kombinací všech výše uvedených materiálů. Někteří výrobci přidávájí do funkčního oblečení další technologie jako jsou ionty stříbra, které mají protibakteriální účinek nebo speciální úpravu s chladivým efektem.

Provedení švů

Při výběru se zaměřte na švy na termoprádle. Švy by vás neměly nikde tlačit ani dřít. Kritická jsou především místa pod batohem. Ve většině případů už bývají švy ploché, takže na žádných místech netlačí a zajišťují dokonalou přilnavost. Někteří výrobci vyrábějí zcela bezešvé oblečení.

Image 4

Hmotnost termoprádla

Pro některé aktivity, jako je horolezectví, treking, běh, cyklistika a další, je hmotnost prádla velice důležitá. Zaměřte se tedy i na ní.

Pokud chcete poradit s výběrem termoprádla, zastavte se u nás na prodejně nebo pište na e-mail info@kbsport.cz.

Kvalitní termoprádlo můžete zakoupit i na našem e-shopu: termoprádlo