Broušení bruslí

Pokud si chcete letos bruslení opravdu užít, využijte profesionálního servisu a nechte si brusle nabrousit. Poznáte, jaké to je když vám brusle nepodkluzují, můžete se pořádně odrazit a vyberete i kdejakou ostrou zatáčku.

Přesně nabroušené brusle vám dají dokonalý pocit jistoty, bezpečnosti, kontroly a rychlosti.

Image 0

Proč je broušení tak důležité?

Základní princip jízdy na bruslích spočívá v zaříznutí hrany nože brusle v pevné stopě na ledu. Skluz nastává v důsledku odrazu bruslaře, vytvořením tlaku nože brusle na led pod určitým úhlem. Tímto tlakem je vytvořen miniaturní film vody mezi nožem brusle a ledem, po kterém se bruslař sklouzne.

Pro dokonalé a pevné zaříznutí nože brusle do ledu je důležité správné a kvalitní nabroušení nožů bruslí.

Jak se mám starat o své brusle?

Brusle, stejně jako jiné sportovní náčiní, potřebují určitou údržbu, aby plnily svůj maximální účel.

  • Především je třeba pravidelně brousit nože bruslí v odborném servisu.
  • Pro zachování ostrých nožů bruslí se vyvarujte chůzi na bruslích mimo led bez chráničů nožů.
  • Bruslení na zamrzlých rybnících je krásný zimní prožitek, ale pozor na zamrzlé kameny a větve v ledu.
  • Případné dojití po břehu k odloženým botám bude na ostří nožů také znát.

Když se všemu uvedenému vyhnete, je nutné brusle, především nože, dokonale otřít a vysušit. Takové narychlo zastrčené mokré brusle do igelitky, ještě s vrstvou ledové tříště, vám do týdne dokonale zrezaví.

Image 2

A co po sezóně?

Brusle i nože vždy utřít vysušit a po sezóně nejlépe nože potřít olejem. Bruslařské boty nechte taky nejdříve dobře vyschnout a popřípadě dle použitého materiálu naimpregnujte.

Jaký žlábek bruslí mám zvolit?

Volba optimálního žlábku je pro každého závislá na mnoha faktorech, především na stylu, zkušenosti nebo váze bruslaře, ale bohužel i na kvalitě ledu.

Větší žlábek, tedy s nižším radiusem broušení, se více zařezává a je vhodný pro agresivní hru. Vlivem zvýšeného tření se ale značně snižuje rychlost jízdy.

Menší žlábek, tedy s větším radiusem broušení, se zařezává méně, tření je nižší, je lepší skluz a tím pádem i vyšší rychlost.

Z našich dlouholetých zkušeností doporučujeme především žákům a juniorům s velikostí žlábku rozhodně nepřehánět. Osvědčil se nám žlábek R21, který většinou vyhoví i u širších nožů dámských bruslí se zoubky. Pro dospěláky a profíky většinou vyhovuje žlábek R9.

Image 3

Jak vám brusle nabrousíme u nás?

Bez ohledu na velikost žlábku je zásadní faktor dobře nabroušených bruslí dokonalá rovinnost hran nože a přesný vyleštěný žlábek po celé délce nože bez nerovností a rýh. Neméně důležité je začištění bočních otřepů vzniklých broušením žlábku.

Toto je možné pouze při broušení na automatickém stroji, kdy je nůž brusle přesně veden nad brusným kotoučem v podélné rovině nože, konstantní rychlostí přizpůsobené obvodové rychlosti kotouče a přítlakem kotouče na nůž. Tímto způsobem je zajištěn přesný žlábek po celé délce nože.

Použitím jemných brusných kotoučů a brusné pasty je poté i vyleštěn. Pro dokonalé začištění boční hrany brusle používáme několik speciálních jemných brousků, včetně diamantového a keramického.

V KB sportu pro vás brousíme brusle na automatické švédské brusce ProSharp díky tomu dosahujeme dokonalého nabroušení nožů bruslí. Stejnou kvalitu bohužel není možné vytvořit při pouhém ručním broušení bruslí.