Běhání v zimě

Rádi byste se dozvěděli něco o běhu v zimě? Jestli je běhání v zimě nebezpečné? Jak se chránit před chladem? Jak se vyvarovat zranění a jaké boty na běhání budete potřebovat? Odpovědi na všechny tyto otázky vám dáme v tomto článku.

Boříme mýty o běhání v zimě

„To není zdravý běhat v zimě.“
„Tyjo neblbni, jsem četl, že od 0° dolu už by se běhat nemělo.“
„Vezmi si hlavně teplou péřovku, když jdeš běhat v takové zimě!“ „Jasně mami.“

Už jste někdy slyšeli tahle moudra, když jste si v prosinci v chodbě zavazovali tkaničky s tím, že se jdete proběhnout? Já ano. A nejen od mámy. Většina lidí, kteří o běhání nic neví, zastávají tyto názory, které jsou vždy ze „spolehlivého zdroje“. Proto jsem před tím, než jsem začal svou první zimní běžeckou sezónu, zapátral na internetu, abych zjistil, jak to tedy je.

Teď už běhám 4. zimu v řadě a musím říct, že je to paráda. K radám z internetu jsem doplnil pár vlastních tipů, a tak jsem si řekl, že sepsat o tom článek by mohlo pomoci spoustě začínajícím běžcům.

V čem běhat v zimě

Tohle je ta nejdůležitější věc. Jak se na běhání v zimě špatně obléknete, tak se nejspíš zraníte, onemocníte nebo obojí dohromady. A to nikdo kromě chronických hypochondrů nechce.

Musíme tedy při oblékání dodržovat určité zásady. Já sám jsem si vytvořil tento seznam:

  • Více slabších vrstev – ideálně funkční oblečení. Obvykle nosím rolák, slabší funkční mikinu a větrovku. Pokud je opravdu velká kosa (-10° a méně), vezmu si pod rolák ještě funkční triko.
  • Pozor na končetiny! Uniká jimi největší množství tepla z těla (až 40%). Jde o ruce, nohy, hlavu a krk. Proto si tyto části držte v teple za pomoci rukavic, teplých ponožek, čepice a nákrčníku.
  • Vzduch je další tepelně izolační vrstva. Pokud to je jen trochu možné, snažte se, abyste měli mezi vrstvami oblečení trochu místa pro vzduch. Takže horní vrstva může být klidně o číslo větší než zbytek oblečení. To samé platí pro nohy, půl čísla mezi ponožkou a stěnou boty může být sakra znát.
  • Gore-Texová vrstva. Tohle není podmínkou, ale v zimě je většinou mokro, ať už je sníh nebo ne, a já teda fakt nesnáším, když mi v botách čvachtá studená voda.

Tipy pro vás

Image 1

Oblečení je jasný. Oblékání vám samozřejmě zabere delší dobu než v létě, ale nedělejte si z toho těžkou hlavu. Ta příprava se vyplatí.

Teď abychom vám prozradil ty svoje vypilovaný běžecký tipy.

  • Neběhejte daleko od místa, kde je teplo a sprcha. V létě si klidně vyběhněte 20km od baráku, ale v zimě raději zvolte více kratších koleček blízko vašeho bydliště. Je opravdu nepříjemné, když vám 20km od domu dojdou síly a jdete celý mokrý a zmrzlý domů.
  • Camel bag s teplým čajem na zádech je hodně příjemná věc. Bude vám hřát záda a zároveň doporučuji při běhání v zimě pít, a to pouze teplé nápoje. Může se zdát, že se v zimě nepotíte, ale to je opravdu jen zdání.
  • Nesprintujte, běhejte více kilometrů pomaleji. Nechci po vás, abyste chodili nebo klusali, ale zvolte si přiměřené tempo, kterým zvládnete běžet po většinu času.
  • Nezastavujte! Raději zvolte pomalejší klus, než abyste museli zastavovat nebo přejít do chůze. V tu chvíli vychladnete a můžete na to nepříjemně doplatit.

Pokud se budete držet těchto zásad a pořádně se oblečete, běhání si nejen užijete, ale také budete na jaro ve formě a ostatní vám nebudou na závodech stačit.